Tento vynikající zelený čaj, který je po právu řazen mezi deset nejlepších čínských čajů, je unikátní hned v několika různých ohledech. Ať už jde o samotnou jeho chuť a vůni, specifickou variantu přípravy nebo nakonec i samotný způsob jeho sklizně a zpracování. Bi Luo Chin se odjakživa těšil mimořádné oblibě v těch nejbohatších čínských kruzích, a zároveň se o něm díky jeho intenzivnímu aroma mluvilo jako o čaji, který svou sílou připomíná kadidlo.
V období vlády dynastie Qing se císař Kangxi vydal na návštěvu Sanzhou, kde při jedné z vycházek po čajových plantážích okamžitě zaujala intenzivní vůně tohoto čaje. Na svazích hory Biluo, v jejíž blízkosti se rozkládá jezero Tai se onen čaj, který už při prvním setkání císaři doslova učaroval, pěstuje dodnes. A co více, ani v nejmenším se nezměnil způsob, kterým se v kraji získával před stovkami a stovkami let.
Právě proto se sklizeň tohoto zeleného čaje pravidelně zahajuje výhradně na začátku jara v předem přesně stanovený den. Bi Luo Chin se přitom z čajovníku nezískává stejným způsobem, jako je tomu u jiných zelených čajů. Jeho hlavní tajemství zde totiž spočívá především v tom, že se otrhávají pouze úzké špičky čajových listů, za něž Bi Luo Chin vděčí svému neobvykle intenzivnímu aroma. Tato horní část čajového lístku by přitom neměla být delší než maximálně tři centimetry, a její tvar vzdáleně připomíná hrot kopí. Oddaní milovníci tohoto čaje údajně navíc kdysi spočítali, že pro naplnění klasické plechovky je potřeba nějakých šedesát tisíc jednotlivých čajových lístků.
Každý z nich je navíc potřeba po jeho utrhnutí ještě ručně hníst, než získá požadovaný charakteristický tvar. Není proto žádným překvapením, že Bi Luo Chin vždy patřil spíše mezi ty exkluzivnější zelené čaje, což se – protože technologie výroby zůstala stejná – nezměnilo dodnes. Výsledkem všech těchto zdlouhavých operací je tak stále čaj sestávající z kompaktních, voňavých a mimořádně svěžích lístků.
Čaj Bi Luo Chin je však specifickou záležitostí i díky tomu, že jeho příprava se v mnohém odlišuje od zažitých postupů typických pro získávání čajového nálevu. Pokud jsme tak obvykle zvyklí na to, že spaření čaje probíhá v konvici, tentokrát vystačíme nikoliv pouze se šálkem, ale dokonce s vyšší sklenicí z průhledného skla. Podobně jako v případě některých dalších zelených čajů totiž i zde obvyklý postup zahrnuje odměření množství čaje tentokrát přímo ve sklenici, kterou následně zalijeme horkou vodou. Takový postup je možný z jednoho prostého důvodu: Bi Luo Chin zkrátka vládne velice silnou chutí a vůní.
Skutečnost, že je důležité mít připravené větší a průhledné sklo je potom daná především tím, že teprve za těchto podmínek máme příležitost být svědky proměny čajových lístků během přípravy nálevu, která je i pro naprostého čajového laika skutečně fascinující podívanou. Čajový lístek původně smotaný do podoby jakési nitě se totiž krátce po zalití vodou začne rychle rozvíjet do podoby jarního pupenu, který se následně ve sklenici obrátí a skončí na jejím dnu. Krátce poté se sklenicí začne šířit nálev jasné žlutozelené barvy. Bi Luo Chin je nyní připraven.
Pokud se sami vydáte Číny, abyste na vlastní smysly okusili ten nejlepší čaj přímo v jeho pravlasti, připravte se na jeden klasický obrázek. Obsluha podniků prochází mezi stolky, aby zkušeným pohybem rukou znova a znova dolévala horkou vodu z minerálního pramene do vysokých čirých sklenic, které na svém dně ukrývají už rozvinuté zelené lístky čaje Bi Luo Chin. Další z výhod intenzivního aroma tohoto čaje je totiž také skutečnost, že jej můžeme zalívat opravdu mnohokrát.