Pokud máte spadeno na skutečně exkluzivní čínský čaj, jen těžko se dočkáte zajímavějšího tipu, než jaký představuje jeden z nejlegendárnějších čajů Číny, kterým je královský oolong Da Hung Pao. Královský proto, že se tak tomuto čaji v jeho domovině skutečně přezdívá. Až se v čínských krámcích budete vyptávat na Krále čajů, nepochybně přijde řeč právě na Da Hung Pao, někdy také přezdívaný Velké šarlatové roucho.
Toto jeho tradiční pojmenování je odvozeno od dávné legendy, která se váže k neobvyklým okolnostem jeho vzniku. V období vlády dynastie Ming totiž podle pověsti ochořela císařova matka závažnou a dlouhou chorobou, kterou se ani za pomoci těch nejuznávanějších lékařů své doby žádnými prostředky nedařilo zlomit. V té době se nemocné matce vládce do rukou dostal šálek nálevu čaje Da Hung Pao. K obrovskému překvapení celého dvora čaj přinesl císařovně rychlou úlevu, a ta se velice brzy začala jako mávnutím kouzelného proutku uzdravovat.
Císař si velice vážil léčivé schopnosti záhadného čaje, a na důkaz svého vděku tomuto čajovému keři poručil připravit to nejkvalitnější šarlatové sukno, kterým by bylo možné zázračné keře pokrýt, aby bez újmy bezpečně přečkaly zimu, a mohli se tak z jejich léčivé síly těšit i další nemocní. Místní lidé žijící v sousedství těchto čajových keřů pak tyto překřtili právě jménem onoho sukna.
Velké šarlatové roucho je naštěstí k dostání dodnes. I vy tak s trochou štěstí můžete mít příležitost okusit možná ten vůbec nejlepší z čajů pocházejících z míst, kde se před stovkami a stovkami let oolong poprvé zrodil.
Za své blahodárné účinky na lidské zdraví, stejně jako naprosto neopakovatelnou plnou chuť a specifické aroma, přitom tento čaj vděčí nejen tradičním technologiím, které se v dodnes nezměněné podobě využívají i stovky let po zdejší první čajové sklizni. Jeden z hlavních trumfů čaje Da Hung Pao totiž spočívá především v osobité kombinaci zdejšího klimatu a specifického složení půdy pokrývající skaliska, na nichž můžeme spatřit čajové keře.
Neobvyklé přírodní podmínky spolu s laskavým řemeslným zpracováním tak společně stojí za charakteristickým sytě hnědým zbarvením čajových lístků, jejichž lesk může pozornému oku připomenout tóny uhlí. Už při pouhém pohledu na tento klenot čínské čajové kultury je tak zřejmé, že pochopitelně i samotný šálek tohoto čaje bude nepochybně jedním ze zážitků, na které budete s láskou vzpomínat ještě za několik let. Plná chuť čaje Da Hung Pao totiž ve vašem hrdle zanechá příjemně nasládlou vzpomínku připomínající květy, a to už prakticky po jediném malém šálku. Tento pocit vám pak v ústech navíc vydrží ještě pěkných pár minut. A nutno říci, že mnoho čajů toto nedokáže!
Kromě vlastní chuti a aroma, stejně jako zajímavé historii spojené s jeho kultivací je čaj Da Hung Pao mimořádně atraktivní záležitostí také díky některým relativně nedávným kapitolám jeho dějin. Vzhledem k tomu, že dodnes lze najít trojici původních čajových keřů, které císař nechal v obavě před mrazem pokrýt šarlatovým suknem, stále existuje možnost okusit šálek tohoto čaje přímo z jeho původního zdroje.
Připravte se ale na to, že nepůjde tak úplně o lacinou záležitost. Cena kilogramu čaje pocházejícího přímo z tohoto keře se totiž běžně pohybuje v desítkách tisíc dolarů, a v některých letech z něj bylo možné sklidit třeba i méně než jediný kilogram. Často se tak v této souvislosti připomíná dar americkému prezidentovi Nixonovi, který na začátku sedmdesátých let 20. století dostal darem 50 gramů tohoto původního čaje, jehož hodnota je měřeno dnešními kurzy odhadována zhruba na čtvrt milionu dolarů!