Tento vynikající zelený čaj podle dávných legend díky své podmanivé vůni dokázal zastavit hladového draka. Do historie čaje se nicméně zlatým písmem zapsal také díky neobvyklému tvaru svých lístků, které na první pohled mohou připomínat semena melounu. Právě jejich jménem byl také čaj překřtěn, a pokud si proto chcete vychutnat šálek Gua Pien, klidně se rovnou ptejte po čaji Melounová semínka. Kromě specifického tvaru čajových lístků je však Gua Pien zvláštní třeba také tím, že je získáván pouze ze samotných lístků, a nikoliv pupenů na vrcholcích větví.
Historie zeleného čaje Gua Pien, který má své neodmyslitelné místo v desítce nejslavnějších čajů Číny, sahá daleko do minulosti. Přesněji až do období vlády dynastie Tang. Znalci čínské literatury k tomu určitě mohou doplnit třeba také to, že se tento druh objevuje v množství básní, a často byl považován za jakési opravdové ztělesnění zeleného čaje jako takového. Ostatně i proto byl čaj Gau Pien pravidelně servírován na císařském dvoře.
A nejenom to, je známo, že během vlády císaře Guangxu jeho choť právě na šálek Gua Pienu nedala dopustit, a považovala jej za jednu z nezbytných součástí svého jídelníčku, bez kterého si nedovedla představit doslova jediný den. Pro mimořádné kvality tohoto zeleného čaje nakonec může svědčit třeba také fakt, že právě šálek Gua Pien si jako své vůbec poslední přání na smrtelné posteli nechal přinést i Zhou Enlai, první premiér Čínské lidové republiky.
K původu tohoto klasického zeleného čaje se navíc váže zajímavá historie. Podle legendy v jedné podhorské vesničce západočínské provincie Anhui zdejší prostí obyvatelé neměli příliš klidné spaní. V jeskyni ležící uprostřed nedaleké hory se totiž usídlil rozmarný drak, který často trpěl neovladatelnými pocity hladu. Často mu proto nezbylo než jednoduše vtrhnout do vesnice, a spravit se nejenom na zdejším domácím zvířectvu, ale často to odnesli dokonce i samotní vesničané. Ti po hrůzném vyplenění své domovy začali opravovat, ale za další měsíc tu byl drak znova a ještě hladovější. Dlouho se zdálo, že trápení vesničanů nebude nikdy konec, dokud se jednoho dne nad jejich osudem neslitoval jeden z Bohů. Nechal proto na hranici vesnice vysázet řadu čajových keřů, z jejichž lístků pochází právě Gua Pien. Drak se již víc ve vesnici neukázala. Intenzivní podmanivá vůně, která se táhla kolem keřů totiž draka vždy spolehlivě omámila.
Melounové semínko se tradičně pěstovalo v oblasti známé jako Liu An, která je součástí hornatých částí provincie Anhui. Možná i díky této poloze se tento zelený čaj vyznačuje mimořádně jemným a snad až kořeněným aroma, jež s sebou nese i velice jemnou chuť s drobnými náznaky nasládlých tónů. Samotné listy tohoto čaje poznáme podle plochého a oválného tvaru, který zřetelně připomíná tvar melounového semena. V brzkých jarních dnech jsou na čajových plantážích odsekávány větve čajovníku, aby z jejich lístků, tentokrát bez použití jinak běžně využívaných pupenů, mohla být zahájena samotná výroba tohoto čaje.
Pokud se vám dostane do dlaně hotový čaj, určitě si všimnete toho, že mezi sytě zelenými lístky nenajdete jediný kousek pupenu nebo stonku. Vlastní nálev se může pochlubit jiskrou připomínající lesk smaragdů, a stejně jako barva lístků je nálev opět sytě zelený.