o objevení čajových lístků
Čaj: Pije se již od nepaměti…
Čaj je oblíbeným nápojem mnohých z nás. Někdo ho bere jako nápoj k snídani a vystačí si s porcovaným čajem. Jiní považují pití čaje za rituál. Kdy a jak se vůbec dostal čaj mezi lidi?
Z historie čaje Počátky čajeDnes už nezjistíme, kde se poprvé pil čaj. Podle legendy je jeho objevitelem léčitel čínského císaře Šen-munga. Měl na něj přijít náhodou, když mu upadly lístky ze stromu do čaje. Panovníka zaujala líbezná vůně a rozhodl se nápoj ochutnat. Zachutnal mu. Legenda má být z roku 2337 př.n.l.
Nejvíce došlo k rozšíření čaje v Číně ve 4. a 5. století. Čajové plantáže se nacházely především v údolí řeky Jang-C-Tiang. Začínalo se s ním v této době také obchodovat. Šlo o plodinu, která přinášela kupcům velké výnosy. Až zhruba do třináctého století se v Číně pěstoval a zpracovával pouze čaj zelený. Ten však dlouho nevydržel, a tak se přistoupilo i k vývoji černého čaje a čaje aromatizovaných vůní květin.
Čaj se poprvé začal spařovat způsobem, jak to známe dnes, ve 14. století. Čína až do poloviny 19. století vyvážila nejvíce čaje na světě.
Historie čaje v dalších zemíchZ Číny se čaj rozšířil do Tibetu. Oblíbili si ho kočovníci, kteří ho rozpouštěli v jačím másle a soli. Takový čaj měl vysokou energetickou hodnotu.
I v Japonsku má čaj svou tradici. Zpočátku zde rostl planě a zhruba od 15. století se připravuje stejně jako v Číně. V Japonsku měly rodiny speciální čajové pokoje a čajový obřad se tu drží dodnes. Některé čaje jsou připravované až čtyři hodiny.
V Indii se čaj objevuje až v 19. století. Oblíbený je dnes především čaj z oblasti Darjeeling.
Čaj v EvropěČaj se v Evropě objevuje v 16. století. Ze začátku bylo mnoho odpůrců pití čaje, ovšem časem si získal oblibu. Nejdříve se čaj rozšířil do Portugalska a Holandska a poté také do Anglie. Stalo se tak díky sňatku Karla II s portugalskou Kateřinou. Ke svatbě došlo roku 1660. Karel i Kateřina byli milovníci čaje a sympatie k tomuto nápoji se brzy rozšířila po celé Evropě.
Historie čaje u násA kdy se začal pít čaj u nás? Na tuto otázku si nemůžeme jednoznačně odpovědět. Podle historie to vypadá, že se u nás začal pít čaj pozvolna a nikdo to nepovažoval za nic přelomového, co by mělo být někde zanesené.
První písemné zmínky o čaji se objevují kolem roku 1845. Psali o něm např. K.H. Borovský či Jan Neruda. Někdy je také prodávání čaje situováno do konce 18. století. Údajně ho měl prodávat kupec Jan Alois Svatojánské. Tyto údaje však nejsou ověřené.
Významněji se o prosazení čaje postaral cestovatel, spisovatel a sběratel japonského umění Joe Hlocha (1881 – 1857), kterého nadchla kultura čaje v Japonsku. Počátkem dvacátého století u nás založil první japonskou čajovnu.
Zajímavá je i legenda z poloviny devatenáctého století, která mluví o tom, že v Praze se generál Windischgratz snažil dobýt barikádu. Povedlo by se mu to nebýt čaje, který začal podávat muž, který vyskočil na barikádu se zvoláním „Daváj čaja!“.