Nejvyšší pohoří východní Číny je známé nejenom jako tzv. Žluté hory, ale především jako místo, kde se zrodily ty nejkvalitnější druhy zelného čaje, konkrétně právě odsud pochází hned čtyři z první desítky nejslavnějších čajů Číny. Právě také Mao Feng.
Pokud se ptáte na okolnosti vzniku názvu tohoto skvělého čaje, pak vězte, že českým ekvivalentem čínského Mao mohou být chloupky či chmýří, a to především ve smyslu bílého chmýří pokrývajícího pupeny čajovníku. Slovem Feng potom obvykle rozumíme vrcholky hor. Skutečnost, že slovo Feng najdeme v názvu tohoto čaje pak v prvé řadě neodkazuje směrem k jeho horskému původu, ale naopak spíše k samotnému tvaru čajových pupenů, které už na první pohled připomínají ostrá úbočí vrcholků Žlutých hor.
V současné době již nicméně pěstování Mao Fengu dávno není pouze záležitostí plantáží rozprostřených po úbočích Žlutých hor. Naopak dnešní sklizně tohoto čaje obvykle mohou pocházet prakticky z kterékoliv části země, a název Mao Feng tak již není otázkou geografického určení původu čaje, ale spíše samotného druhu a jeho vlastností.
I přesto je dnes samozřejmě možné pořídit Mao Feng, který zaručeně pochází z původních oblastí, kde se tento čaj zrodil, ale samozřejmě nejde o úplně masovou a v neposlední řadě ani levnou záležitost. Pokud jste nicméně ochotni se obrnit trpělivostí při jeho shánění, a nemáte problém obětovat nějakou tu korunu navíc, pak se zkuste ptát po čaji známém jako Teji.
Na příběhu zeleného čaje Mao Feng je nepochybně zajímavé i to, že zatímco u mnoha z těch nejlepších a nejznámějších čínských čajových speciálů jde o druhy, které se těší vysoké popularitě a značnému respektu po dlouhá staletí, v případě Ochmýřených vrcholků nicméně platí, že hlavní boom zájmu o tento druh se datuje do doby relativně nedávné. Obdobím největší slávy čaje Mao Feng, kdy představoval jednu z největších senzací čajového světa tak byla teprve první půle devadesátých let dvacátého století. Právě tehdy tak poprvé začaly z hloubi horských údolí Žlutých hor do širého světa proudit náklady obsahující tisíce tun tohoto nevšedního čajového zázraku.
A čím že to Mao Feng tak rychle většině milovníků čaje učaroval? V podstatě je možné říci, že ze dvou hlavních důvodů. Jedním z nich je atypická silná vůně, která může vzdáleně evokovat orchideje. Druhým z nich potom určitě také samotný vzhled čaje, kdy jeho čajové lístky skutečně často na pohled připomínají ochmýřený vrcholek horského štítu. Chloupky navíc každý lístek zpravidla pokrývají ve velice pravidelných tvarech, díky čemuž je každá příprava nálevu stejně tak potěšením pro vaše smysly, jakož i nebývalým estetickým zážitkem.