největší čínské a čajové provincie
Nejspíš jen s velkými obtížemi bychom hledali milovníka čaje, který by se chtěl přít o tom, jestli můžeme Čínu oprávněně považovat za světovou kolébku čaje. Tato pravlast čajového obřadu totiž na svém území ukrývá v některých svých provinciích čajové plantáže, kde na stejných místech rolníci obhospodařovali čajovník už před více než dvěma tisíciletími! Není proto divu, že i při veškeré úctě k ostatním čajovým velmocím je právě Čína fascinující zemí, kam by se alespoň jednou za život měl vypravit každý skutečný vyznavač čaje. Přinášíme krátký přehled těch nejdůležitějších míst.
Doslova zlatým písmem je v dějinách čínského čaje pojednáno o provincii Yunnan, jejíž hornatý povrch se rozkládá při jihozápadní hranici země. Právě z tohoto koutu Číny totiž do celého světa proudí zásilky černého čaje, který se svým kouřovým aroma na světě nemá obdoby. Především ale právě tato oblast je oním místem, kde vůbec poprvé v historii člověk sevřel v dlani hrst čajových lístků, aby z nich připravil nápoj, který oblaží jeho tělo i duši.
Jméno provincie Yunnan je původně odvozeno od čínského výrazu pro „překrásné mraky Jihu“. Na svazích zdejších je možné najít plantáže, kde se před více než dvaceti stoletími začalo s kultivací původně divokého čajovníku. Ba co víc. Dodnes zde lze narazit také na němé svědky celých dějin čaje – slavnou trojici čajových králů Starověku: vůbec nejstarší čajovníky na celé Zeměkouli, jejichž stáří se pohybuje mezi 800 a 1700 lety! I v současnosti samozřejmě čaj zůstává důležitou osou života celé provincie, a proto místa, kde se prodává či rovnou zpracovává tak zde díky tomu najdete prakticky na každém rohu.
Druhou významnou čajovou oblastí, která by neměla uniknout žádnému čaje milovnému návštěvníku Číny jsou samozřejmě bájné plantáže v Hangzhou, které světu daly například legendární Long Jing, neboli Dračí studnu.
Asi sto padesát kilometrů jihozápadně od Šanghaje, v blízkosti stejnojmenného jezera Hangzhou, se tak lze projít po svazích, odkud Long Jing původně pochází. Podle legendy za jeho jménem stojí císař, který zde jednou přenocoval v důkladném přestrojení pod střechou místního farmáře. Císaři se údajně celou noc zdály barvité sny, ve kterých se mu zjevoval obraz obrovitého draka, který našel své útočiště právě v okolních kopcích. Druhého dne proto císař přejmenoval místo na Dračí studnu.
Pokud se sem vydáte na přelomu března a dubna, budete mít jedinečnou příležitost stát se svědky každoročního pravidelného sběru bílého čaje, který se odjakživa těšil velké oblibě právě na císařském dvoře.
Čaj se v Číně pěstuje v rozsáhlých oblastech pokrývajících jak úplný jih země, jako je například ostrov Hainan, tak naopak i na dalekém severu provincie Shandong. Celkem lze napočítat rovnou dvacítku čínských čajových provincií, které lze rozdělit do čtyř hlavních oblastí. Kromě Jihozápadu, kde najdeme oblasti, na které už jsme upozornili jde dále také o Lingnan, Jiangbei a především Jiangnan.
Oblast Jiangnan najdeme v jižních částech středního a nižšího toku Yangtze. Jiangnan proslula jako jedna z vůbec nejúrodnějších důležitých čajových oblastí celé Číny. I když můžeme poměrně běžně narazit na ty nejkvalitnější černé čaje, které mají svoji domovinu právě zde, proslula nicméně Jiangnan především jako oblast, která produkuje zejména čaje zelené.
Patříte k těm, kteří si rádi vychutnají s láskou připravený Wulong? Pak vězte, že váš oblíbenec pochází oblasti Lingnan, přesněji z důležitých čajových provincií Gaunagdong, Guangxi nebo Fujian.